Umut Badak Bilişim Akademi

Hakkında

Umut Badak Kimdir?

Merhaba, benim adım Umut Badak. 15 yıl deneyimi olan bir bilişim profesyoneliyim. Farklı sektörlerdeki kurumlarda Yazılım Geliştirmeci, Teknik Analist, İş Analisti, Proje ve Program Yöneticisi, Süreç Yöneticisi, Çözüm Yöneticisi gibi rollerde deneyim sahibiyim. Son 5 yıldır hem kendi adıma hem de müşterilerim için yazılım çözümleri geliştiriyorum. Aynı zamanda bilişim alanında hem sınıf dersleri hem de online dersler veriyorum.


Eğitim

Master Derecesi

Dağıtık Sistemler ve Ağlar Master Programı (Distributed Systems and Networks)
Chalmers University Of Techology - Göteborg / İsveç


Lisans Derecesi

Bilgisayar Mühendisliği
Boğaziçi Üniversitesi - İstanbul


İş Deneyimi

Software Developer - Freelance  2015 - Bugün

Freelance olarak müşterilerim ve kendi girişimlerim için çözümler geliştiriyorum. Proje gereksinimlerine göre geniş bir yelpazede farklı teknolojiler, araçlar kullanıyorum.


Çözüm Yöneticisi - ATOS   2013 - 2015

Sunulan teknolojik çözüm ve hizmetlerin anlatılması, müşteri isterlerinin alınması, en uygun teknik çözümün tasarlanması ve maliyetlerin oluşturulması ve nihai teklifin yazılarak iç onay süreçlerinden geçirilmesi gibi sorumluluklar aldım.


İş Süreçleri Yöneticisi - TEB   2012 - 2013

TEB'in İş Süreçleri Yönetimi için kullanacağı BPM yazılımının seçimi için farklı tedarikçilerle kapsamlı PoC (Proof of Concept) seansları yürüttüm. Farklı iş birimlerinin süreçlerini analiz ederek, süreç iyileştirme projelerini yönettim. Süreç performans ölçümlerinin otomasyonu için çözümler geliştirdim.


Proje ve Program Yöneticisi - Yapı Kredi Bankası   2010 - 2012

YKB Bilişim Departmanı'nın dönüşümünü hedefleyen, çok sayıda stratejik projeyi içeren IT Transformasyon Programı yönetim ekibinde yer aldım. Kurumsal Mimari projesinde kurumun bilişim envanterinin çıkarılması ve yönetilmesi projesini yönettim. McKinsey Consulting ile birlikte YKB Bilişim Departmanı'nın gelecek vizyonu ve projeksiyonlarına göre optimum personel sayısının hesaplanmasını, yeni rollerin tanımlanmasını ve maaş derecelendirilmesinin yapılmasını amaçlayan "YKB IT Organizasyonu Yeniden Yapılandırılması" projesini yürüttüm. YKB Bilişim Departmanı'nın performansını ölçen KPI'ları COBIT standartlarına göre tanımlayan ve düzenli ölçümlerle CIO için yönetim dashboard'u hazırlanmasını hedefleyen "IT Performance Management" projesini yürüttüm.


Telekomünkasyon ve Yüksek Teknoloji Danışmanı - Accenture   2006 - 2009

Vodafone'un Bilişim Departmanını'nın dönüşümünü hedefleyen Vodfone Transformation Project'in ön değerlendirme aşamasında analist olarak yer aldım. Vodafone'un mevcut uygulama ekosisteminin yeni nesil ürün ve mimariyle dönüştürülmesini hedefleyen bu projede, 50'nin üzerinde uygulamayı analiz ettim. Bu analiz, daha sonra başlayacak olan Vodafone Transformasyon Projesi'nin temelini oluşturdu. Accenture İtalya'da, Avustralya'nın önde gelen operatörlerinden Telstra için danışmanlık hizmeti verdim. Bu kapsamda müşteri ihtiyaçlarına cevap veren en uygun çözümün bulunmasına yardımcı oldum. Turkcell'in SDPA adındaki transformasyon projesinde danışman olarak çalıştım. Bu kapdamda canlıya alınmış çözümler için analiz ve destek sağladım.


Yazılım Geliştirme Uzmanı - Treda   2005 - 2006

Sigortam.net Projesi'nde Uygulama Geliştirme Uzmanı olarak çalıştım. Yazılım Geliştirme Döngüsü'nün tüm aşamalarına dahil oldum.


Örnek Projeler

checklist control system
Müşteri Projesi

Checklist Kontrol Sistemi

Havacılık sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin uçuş simülatörlerinin bakım ve işletimi için kullanılan yazılım için geliştirmelerin yapılması.

checklist control system
Kişisel Proje

Eventerbee Etkinlik Sistemi

Dünya çapında etkinliklerin aranabildiği ve yakındaki etkinliklerin önerildiği bir etkinlik web uygulaması geliştirildi. Eventerbee veritabanında toplamda 50 milyondan fazla etkinlik barındırıldı. Uygulama aylık ortalama 1 milyondan fazla tekil uluslararası kullanıcıya ulaştı. Alanında dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden birisi oldu.

checklist control system
Kişisel Proje

Colored Atlas

Colored Atlas, online harita yaratma uygulaması olarak geliştirildi. Kullanıcıların, harita üretmelerine, lejand yaratmalarına, yaratılan haritaları kaydetmelerine ve paylaşmalarına imkan veren bir uygulamadır. Excel veya csv dosyaları yüklenerek de haritalar otomatik olarak yaratılabiliniyor.


Yakında Açılacak Dersler

Image

Temel Python Eğitimi

Bu derste hem Python'ı hem de programlamanın temellerini öğreneceksiniz. Ön bilginiz ve deneyiminiz olmasa dahi kod yazmayı öğrenecek, bildiklerinizi pekiştirerek bir adım öteye taşıyacaksınız.

8 Gün 24 Saat Canlı-Online 4 - 5 Şubat, 2020

KURS SAYFASINA GİT

Image

Yapay Zeka Okuryazarlığı

Hayatımıza her gün daha fazla giren yapay zekanın pratik kullanım alanlarını, temellerini, tarihçesini, nasıl çalıştığını, neden hakkında bu kadar çok konuşulduğunu öğreneceksiniz.

1 Gün 3 Saat Canlı-Online 3 Şubat, 2020

KURS SAYFASINA GİT

Image

Dijital Pazarlamada Makina Öğrenmesi Uygulamaları

İster yazılım alanında, ister pazarlama alanında ya da yönetici olarak çalışıyor olun, bu eğitim ile makina öğrenmesi yöntemlerinin kullanılmasıyla organizasyonunuza nasıl daha fazla değer katabileceğinizi göreceksiniz.

1 Haftasonu 6 Saat Canlı-Online 1 - 2 Şubat, 2020

KURS SAYFASINA GİT

Image

Python ile Makina Öğrenmesi

Yapay zeka ve makina öğrenmesi alanına girmek istiyorsanız ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu ders size göre.

16 Gün 48 Saat Canlı-Online 8 - 9 Ocak, 2020

KURS SAYFASINA GİT